مقالات

همه چیز درباره نحوه کار با افتالموسکوپ

افتالموسکوپ یکی از دستگاه های اساسی و پر استفاده پزشکی است. دستگاه افتالموسکوپ برای معاینه چشم و بیماری های آن کاربرد دارد. نحوه کار با افتالموسکوپ ساده است، اما به برخی از تمرینات نیاز دارد. در این مقاله به بررسی نحوه کار با افتالموسکوپ پرداخته و ویژگی های آن را بررسی می کنیم.

افتالموسکوپ چیست و چگونه کار می کند؟

افتالموسکوپ (Ophthalmoscope) ، ابزاری برای بازرسی فضای داخلی چشم است. به طور کلی این دستگاه در سال ۱۸۵۱ توسط فیزیولوژیست آلمانی هرمان فون هلمهولتز اختراع شده است.

افتالموسکوپ دارای یک منبع نور قوی است که می تواند توسط یک آینه کوچک یا منشور به داخل چشم هدایت شود. نور از شبکیه و از طریق سوراخ کوچکی در چشم چشم منعکس می شود، که از طریق آن معاینه کننده یک تصویر بزرگنمایی شده غیراسترواسکوپی از ساختارهای پشت چشم، از جمله دیسک بینایی، شبکیه، عروق خونی شبکیه، ماکولا و کوروئید را می بیند.

افتالموسکوپ به ویژه به عنوان یک ابزار غربالگری برای بیماری های مختلف چشم، مانند رتینوپاتی دیابتی بسیار مفید است.

نحوه کار با افتالموسکوپ

لازم است نحوه کار با افتالموسکوپ را به صورت دقیق پیش از استفاده از دستگاه بدانید. می توان معاینه با افتالموسکوپ را به صورت کلی به سه مرحله تقسیم کرد:

  • امتحان کنید که آیا دستگاه افتالموسکوپ به درستی کار می کند یا خیر. کلید برق را به وضعیت روشن بچرخانید تا روشن بودن نور را بررسی کنید. در غیر این صورت، باتری ها را تعویض کرده و دوباره امتحان کنید. برای اطمینان از وضوح، از دیافراگم (چشمی) نگاه کنید. در صورت وجود درپوش، درپوش را برداشته یا باز کنید.
  • تنظیم مناسب را انتخاب کنید. چندین گزینه دیافراگم و فیلتر وجود دارد که می تواند برای اهداف خاص در معاینه چشم استفاده شود. متداول ترین تنظیمات مورد استفاده منبع نور متوسط ​​است، زیرا بیشتر معاینات در یک اتاق تاریک انجام می شود. این امر برای زمانی مناسب است که بیمار تحت درمان با قطره های چشم میدریاتیک نباشد. تنظیمات چشم ممکن است در موارد مختلف متفاوت باشد، اما برخی متداول ترین آنها عبارتند از:

دیافراگم بزرگ: دیافراگم بزرگ پس از استفاده از قطره های میدریاتیک برای مردمک های گشاد استفاده می شود.

دیافراگم متوسط: دیافراگم متوسط برای مردمک غیر گشاد در یک اتاق تاریک استاندارد است.

دیافراگم کوچک: دیافراگم کوچک برای یک مردمک چشم منقبض در یک اتاق با نور مناسب است.

نور قرمز: برای مشاهده دقیق عروق استفاده می شود.

نور آبی: برای جستجوی خراش قرنیه یا زخم با رنگ فلورسئین استفاده می شود.

شکاف: برای بررسی ناهنجاری های کانتور قرنیه ، لنز یا شبکیه استفاده می شود.

توری: برای تقریب فاصله نسبی ضایعات شبکیه استفاده می شود.

  • با استفاده از چرخ تمرکز ساز، دیدِ خود را متمرکز کنید. توجه داشته باشید که تمرکز به سمت اعداد مثبت – که بعضی اوقات روی ساز با رنگ سبز مشخص شده اند – روی چیزهای نزدیکتر به شما تمرکز می کند و تمرکز روی اعداد منفی – گاهی با رنگ قرمز – روی چیزهای دورتر از شما تمرکز دارد.

خرید دستگاه افتالموسکوپ

فروشگاه آنلاین تجهیز تخصصی مطب “مطب چین” نمونه های ویژه ای از بهترین افتالموسکوپ های موجود در بازار را به فروش می رساند. در این قسمت، به معرفی دو مدل از افتالموسکوپ های موجود در این فروشگاه آنلاین می پردازیم.

این افتالموسکوپ توسط برند امریکایی ولچ آلن تولید شده و با ۱ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش در مجموعه مطب چین ارائه شده است. افتالموسکوپ قلمی ولچ آلن، با ۱۲ حالت ترکیبی فیلتر و ۴۸ عدد لنز فوکوس، از جمله افتالموسکوپ های باکیفیت بازار به حساب می آید. نحوه کار با افتالموسکوپ قلمی ولچ آلن نیز ساده است.

تکنولوژی منحصر به فرد به کار رفته در افتالموسکوپ KaWe باعث بالا بردن دقت تشخیص پزشک شده و با میدان دید گسترده آن، امکان مشاهده تمامی لایه های چشم فراهم است. افتالموسکوپ PICCOLIGHT 2.5V توسط برند آلمانی kawe تولید شده و با ۲ سال گارانتی در وبسایت فروشگاه آنلاین مطب چین به فروش می رسد. ۶ لنز تعبیه شده در این دستگاه و قابلیت تنظیم لنز از -۲۰ تا +۲۰ درجه، از امکانات ویژه این دستگاه به حساب می آید. نحوه کار با افتالموسکوپ kawe ساده بوده و در قطع جیبی عرضه شده است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید