مقالات

بلیچینگ چیست و آشنایی با انواع روش های آن

دستگاه بلیچینگ 

دندان های سفید یکی از بزرگترین دلایل زیبایی لبخند است. دندان های سفید همچنین در بالا رفتن سطح اعتماد به نفس افراد بسیار مؤثر است. امروزه کسانی که به خاطر دلایل مختلف از رنگ دندان خود راضی نیستند، می توانند بلیچینگ (Bleaching) را امتحان کنند. توجه به این نکته الزامی است که هر فرد رنگ دندان ذاتی دارد. بر خلاف تصور عموم بهترین رنگ دندان، فقط رنگ سفید نیست. با این حال در این مقاله به آشنایی با دستگاه بلیچینگ خواهیم پرداخت.

بلیچینگ چیست و آیا سفید کردن دندان ها یک عمل ضروری است یا زیبایی؟

بلیچینگ فرایند سفید کردن دندان ها است. Bleaching برخلاف روش جلا دادن است. بلیچینگ به دندان رنگ طبیعی می بخشد. طی این فرآیند بلیچینگ، رنگ دندان مطابق با رنگ اصلی چند تُن باز می شود.

روند بلیچینگ همیشه به دلایل زیبایی اعمال نمی شود. این روش همچنین یک روش ترجیحی برای اصلاح تغییر رنگ ناشی از ساختار دندان است. مانند استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک در سنین پایین، قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلور و…

آیا بلیچینگ همیشه با موفقیت نتیجه می دهد؟

سفیدی به دست آمده پس از استفاده با توجه به کیفیت دستگاه بلیچینگ و ساختار دندان متفاوت است. اما به شرط استفاده از دستگاه Bleaching خوب، نتایج بسیار خوبی حاصل می شود.

دندان های بلیچینگ شده چه مدت می تواند این رنگ را حفظ کند؟

مدت زمان باقی ماندن اثر بستگی به چند عامل دارد. عواملی مانند صاف بودن سطح دندان فرد، ساختار بزاق، مصرف چای، قهوه و سیگار و نیز مراقبت از دندان ها. اما اثر این کار حداقل ۲ یا ۳ سال باقی خواهد ماند.

در برخی از افراد، تأثیرات این کار، حداکثر ۶ ماه است. این کار برای کسانی که به بهداشت دندان اهمیت می دهند، بسیار طولانی تر خواهد بود.

انواع روش های بلیچینگ کدام هستند؟

روش های مختلفی برای Bleaching دندان ها وجود دارد. اول  حرفه ای. این روش صرفاً با کمک دندانپزشک انجام می شود. روش دیگر، سیستم خانگی است. که مطابق با توصیه پزشک در خانه اعمال می شود.

  1.  حرفه ای

این فرآیند که توسط پزشک انجام می شود تقریباً ۱۰ دقیقه طول می کشد. پزشک با دستگاه بلیچینگ و با کمک ژل سفید کننده و نور، سفید سازی را انجام می دهد.

در این روش رنگ دندان پنج تا شش تن رنگ دندان روشن شود. اگر مرحله اول مؤثر نبود، دستگاه بلیچینگ ۱۰ دقیقه دیگر کار خواهد کرد.

  1.  خانگی

در این روش نیز از ژل های مخصوصی استفاده می شود. این بلیچینگ باید بین پنج تا هفت روز انجام شود. این روش سختی های خاص خود را دارد. اما اگر کامل و درست انجام شود، در پایان این دوره سفیدی مورد نظر حاصل می شود.

آیا بلیچینگ خانگی مورد تأید پزشکان هست؟

استفاده از روش بلیچینگ در خانه توسط دندانپزشکان توصیه نمی شود. زیرا مدت زمان زیادی طول می کشد و نتایج قابل ملاحظه نیست. با این حال، می تواند توسط بیماران ترجیح داده شود زیرا هزینه آن ارزان تر از بلیچینگ حرفه ای است.

بیماران اغلب نتایج کاملی نمی گیرند. زیرا اکثراً بلیچینگ خانگی را ناتمام می گذارند. در عین حال، در استفاده از بلیچینگ خانگی احتمال آسیب رسانی به لثه بسیار بالا است.

دلایل تغییر رنگ دندان ها چیست؟

تغییر رنگ دندان ها ممکن است دلایل متعددی داشته باشند. مهم ترین دلایل عبارت اند از نقص ساختاری در دندان ها، آنتی بیوتیک های مورد استفاده در رحم مادر یا در کودکی و فلوراید در آب.

به مرور زمان لکه هایی به ساختار دندان نفوذ می کنند. این لکه ها با مسواک زدن از بین نمی روند. دلیل اصلی تغییر رنگ دندان همین لکه ها هستند. این لکه ها بر اثر غذا، سیگار، چای ، قهوه در سطوح خارجی دندان ایجاد می شوند.

آیا ممکن است عوارضی داشته باشد؟

در فرآورده های سفید کننده دندان محصولی که حاوی ۱۰٪ محلول سفیدکننده باشد هیچ ضرری ندارد. با این حال، ژل های سفید کننده مورد استفاده تا حدی حساسیت ایجاد می کنند. مقداری از حساسیت ممکن است بعد از استفاده در برابر سرما و گرما احساس شود.

توصیه می شود در موارد حساسیتی که در عرض ۲۴ ساعت از بین نمی رود، به پزشک مراجعه کنید. می توانید از فلوراید، کرم و خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید. خمیر دندان های حاوی نیترات پتاسیم در از بین بردن حساسیتی که در دندان ها ایجاد می شود مؤثر است.

دستگاه بلیچینگ چگونه کار می کند؟

قبل از انجام عمل سفید کردن دندان، معاینه دهانی توسط دندانپزشک انجام می شود. طی معاینه، پر شدگی دندان ها، پوسیدگی، پوشش های چینی و ترک های مینای دندان مشخص می شود. در بلیچینگ دندان ها، دندان های پر شده آسیب نمی بینند. در بلیچینگ، مایع موجود در داروی مورد استفاده عمل سفید سازی را انجام می دهد.

آیا سفید شدن دندان باعث درد می شود؟

هنگام استفاده از مواد سفید کردن دندان، درد کمی در دندان حس خواهد شد. در نتیجه نفوذ ژل های مربوطه به لثه، ممکن است لثه زخم شود. با تماس ژل با لثه، اثر سوزش احساس می شود. با این حال، این وضعیت خیلی سریع می گذرد.

قبل از روشن کردن دستگاه بلیچینگ، از لثه ها با محافظ لثه محافظت می شود. یک روز پس از سفید شدن دندان ممکن است حساسیت جزئی در دندان وجود داشته باشد. کمی درد پس از سفید شدن دندان طبیعی تلقی می شود.

در بلیچینگ خانگی، اگر این حساسیت بیشتر از چهار روز طول کشید باید بلیچینگ قطع شود.

خرید دستگاه بلیچینگ 

در فروشگاه آنلاین مطب چین، انواع دستگاه های بلیچینگ از برندهای معتبر عرضه می شوند. از نمونه برندهایی که دستگاه بلچینگ آنها برای فروش در وبسایت قرار داده شده می توان به برند C-Bright و برند MONITEX اشاره کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید